پدیده شفق

06

ژانویه
2020

پدیده شفق روسیه

ارسال شده توسط: الناز مهدوی/ 291 0

تماشای شفق قطبی در روسیه، تصویری که هرگز فراموش نخواهید کرد!

بسیاری از انسان ها آرزوی دیدن شفق قطبی را دارند ولی این شانس نصیب بسیاری از آنها نمی شود. تماشای رقصیدن بی وقفه نورهای زیبا و خوش رنگ و لعاب که با شکل های گوناگون و خیره کننده هر بیننده ای را مسحور می کنند چیزی نیست که کسی بتواند از دیدنش صرف نظر کند.یکی از دلایلی که باعث می شود دیدن این پدیده جذاب تبدیل به رویایی دور از دسترس برای بسیاری از افراد باشد این است که پدیده شفق قطبی در روسیه، ایسلند، گریلند، آلاسکا و تعداد انگشت شماری منطقه دیگر قابل مشاهده است. اغلب این مقصدهای گردشگری به اندازه ای از کشور ما دور هستند که سفر به آنها نیاز به هزینه ای بسیار بالا دارد. مانعی که باعث می شود بسیاری از کسانی که علاقه زیادی به دیدن پدیده سپیده قطبی دارند، از دیدن آن صرف نظر کنند. البته برای کسانی که در ایران زندگی می کنند، با توجه به نزدیک بودن کشورمان با روسیه، امکان دیدن شفق قطبی در این کشور پهناور با هزینه ای معقول و طی کردن فاصله ای نه چندان طولانی وجود دارد.این پدیده جوی که درباره دلیل وجود آن نظریه های فراوانی وجود دارد، تنها در شمال دایره قطبی دیده می شود. منطقه ای که بسیار سرد و دارای شب های طولانی است. اما این پدیده نادر، با شکل های گوناگون و تلفیق رنگ های قرمز و سبز و آبی آنقدر جذاب است که این موانع قابل چشم پوشی هستند. شفق قطبی شمالی تنها در هشت کشور قابل مشاهده است. بین این هشت کشور، روسیه مرز طولانی تری با دایره قطبی دارد و این یعنی نقاط مختلفی در این کشور وجود دارند که می توان مشاهده این پدیده را در آنها تجربه کرد.

شفق روسیه
پدیده شفق

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

مورمانسک در شبه جزیره کولا

این شهر دیدنی که در شمال غربی روسیه قرار گرفته است، یکی از مقصدهای اصلی برای کسانی است که تصمیم به دیدن سپیده قطبی دارند. با جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر، اینجا بهترین مقصد دیدن شفق قطبی برای کسانی است که تمایل چندانی به ماجراجویی ندارند و به دنبال مقصدی شهری با امکاناتی فوق العاده هستند.مورمانسک در منتهی الیه شمال غرب روسیه قرار دارد، جایی نزدیک به مرز فنلاند. این موقعیت جذاب یعنی شما می توانید پس از دیدن این پدیده کم نظیر برنامه سفر خود را به سمت اسکاندیناوی زیبا و کشورهای فنلاند، نروژ، سوئد و حتی دانمارک ادامه دهید.

یکی از مهمترین مزایای شهر مورمانسک پوشش خوب آن از نظر حمل و نقل است. فرودگاه این شهر پروازهایی منظم از سمت مسکو و سنت پترزبورگ دارد، به این ترتیب در زمانی کمتر از دو ساعت می توانید از پایتخت جذاب روسیه به مورمانسک برسید. همچنین قطارهایی تندرو از سنت پترزبورگ به ایستگاه مورمانسک می آیند که گزینه ای جذاب برای کسانی به حساب می آید که از دیدن منظره ها در طول مسیر لذت می برند.

آرکانگلسک

تماشای رقص آسمان در آرکانگلسک یکی از جذابترین کارهای ممکن است. در حقیقت در این منطقه شما امکان این را دارید که انتخاب کنید آیا تمایل دارید در منطقه ای شهری به تماشای شفق شمالی بنشینید یا تمایل شما این است که در بکرترین نقاط طبیعت این صحنه را تجربه کنید.نکته مهم این است که در مناطق دور اقتاده تر طبیعت آرکانگلسک، تصویری که مشاهده خواهید کرد بسیار دیدنی تر و جذاب تر است. همچنین تجربه یک سفر ماجراجویانه به دل طبیعت سرد و دیدنی روسیه برای رسیدن به یک دید خاص، قطعا برای کسانی که اهل ماجراجویی هستند جذاب است.از سوی دیگر ممکن است شما تمایل داشته باشید مانند مورمانسک به امکانات شهری دسترسی بهتری داشته باشید. در این صورت کافی است در مناطق شهری باقی بمانید و از دیدن منظره پیش رو لذت ببرید.آرکانگلسک فاصله ای دو ساعته با مسکو دارد. البته این در صورتی است که از هواپیما استفاده کنید. در صورتی که می خواهید از قطار به عنوان وسیله حمل و نقل بهره ببرید، باید در برنامه سفر خود سفری به طول ۲۲ ساعت را در نظر بگیرید. این سفر هزینه ای کمتر از پرواز دارد و بدون شک مناظری که در مسیر خواهید دید ارزش زمان از دست رفته را خواهد داشت.

نوایا زملیا و منظره شفق قطبی در روسیه

نوایا زملیای زیبا را بهترین مکان برای دیدن شفق قطبی در روسیه می دانند. رصد پدیده کم نظیر شفق قطبی بر فراز دریای یخ زده قطب آنچنان رویایی است که هرکسی را به تحسین وادار می کند.این جزیره اسرارآمیز که در شمال شرقی روسیه قرار گرفته است، سکونتگاه ونه های خاصی از حیوانات نیز به شمار می آید. دیدن گوزن سرخ و روباه قطبی در کنار گونه های خاص دیگر، هر بیننده ای را مسحور خود خواهد کرد. شب قطب را در اینجا ببینید و شک نداشته باشید که هرگز از خاطرتان نخواهد رفت.

البته هنگام انتخاب این جزیره جذاب به عنوان مقصد خود، در نظر داشته باشید که بازدید از این منطقه نیاز به مجوز قانونی خاصی دارد که دریافت آن کار چندان راحتی نیست.

شبه جزیره تایمیر

این شبه جزیره جایی است که هرکسی قادر به انتخاب آن نیست. دمایی که به طور میانگین بین منفی ۴۰ درجه تا منفی ۶۰ درجه زیر صفر است و شبی به طول ۲۸۵ شبانه روز، چیزی نیست که هر ماجراجویی تمایل به انتخاب آن داشته باشد. بی دلیل نیست که شبه جزیره تایمیر را لبه سرد می نامند.

البته در صورت انتخاب این شبه جزیره به عنوان مقصدتان، پاداش خوبی را در انتظار خود خواهید یافت. رنگ ها و طرح هایی که متفاوت از تمام دیگر مناطق جهان هستند. نور بی نظیر سفید رنگ در شفق های قطبی شبه جزیره تایمیر قابل مشاهده است. چیزی که هر بیننده ای را جادو خواهد کرد.

برای رسیدن به شبه جزیره تایمیر، کافی است پروازی ۴ ساعته از مسکو به فرودگاه شهر نوریلسک داشته باشید. بهترین منظره ها البته کمی دورتر هستند. از شهر نوریلسک باید سفری کوتاه با ماشین به یکی از روستاهای دیکسون، ایگارکا و یا خاتانگا داشته باشید و شگفتی را در یکی از این روستاها به تماشا بنشینید.

سالکارد بهترین منطقه برای تماشای شفق قطبی در روسیه

سالکارد شهری عجیب است که باید به دیدن آن رفت. اینجا تنها شهر واقعی در دنیا است که در شمال دایره قطبی قرار گرفته است. فرهنگ خاصی در این منطقه وجود دارد که تجربه کردن آن در هیچ جای دیگر دنیا ممکن نیست.

ساکنین این منطقه قومی خاص به نام سامویدها هستند. قبیله هایی شبیه به لاپ های اسکاندیناوی که کار اصلی آنها پرورش گوزن است. علاوه بر تماشای شفق قطبی در سالکارد، دیدن فرهنگ و آداب و رسوم ساموید ها از دلایل جذابی است که باعث می شود بسیاری از افراد این شهر را برای سفر انتخاب کنند.

برای سفر به سالکارد باید پروازی مستقیم از مسکو داشته باشید. این سفر ۲ ساعت طول خواهد کشید. البته امکان سفر با قطار نیز برای شما وجود دارد. در این صورت باید برای سفری ۴۵ ساعته برنامه ریز کنید. چیزی که ممکن است برای بسیاری از افراد خسته کننده باشد.

در این مطلب از مجله گردشگری الی گشت به معرفی بهترین نقاط برای مشاهده پدیده جوی شفق قطبی در روسیه پرداختیم. نقاطی که اغلب با پروازی چند ساعته در دسترس هستند. با توجه به قرار گرفتن تمام این نقاط در مناطق قطبی، تفاوت چندانی برای زمان سفر وجود ندارد. شما می توانید در اکثر مواقع سال شفق قطبی را در هریک از این مناطق ببینید.

نکته مهم این است که پوشش گیاهی، نوع امکانات، گونه های حیات وحش و حتی شکل و رنگ شفق قطبی در هرکدام از این مناطق با دیگری متفاوت است. بهتر است پیش از انتخاب هر کدام از این نقاط تحقیقی کامل داشته باشید تا تجربه ای جذاب را برای خود به وجود آورید

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید